اطلاعات ایمنی CH4 | متانفروش گاز متان | فروش گاز طبیعی |متیل هیدرید | فروش CH4  | فروش گاز Methane

نام محصول: گاز متان | گاز طبیعی | گاز مرداب | گاز CH4 | Methane

گاز متان | متان خالص | متان وارداتی | CH4

سپهرگازکاویان تولید کننده و واردکننده گازهای آزمایشگاهی و مخلوط گازی (گازهای کالیبراسیون) با کیفیت بالا وتمامی  تجهیزات وابسته به صنایع مختلف می باشد. سپهرگازکاویان در تامین گازهای خالص آزمایشگاهی و گازهای ترکیبی در حد درصد ،PPM،PPB از قبیل گاز متان فعال می باشد.

گاز متان در گریدهای 99.9 ، 99.95 ، 99.99 ، 99.995 و 99.999 موجود میباشد.

گاز متان 99.9 در سیلندر های 5 و 10 لیتری با فشار 70 بار و در سیلندر 50 لیتری با فشار 150 بار در سیلندر های کربن استیل موجود میباشد.

گاز متان  99.95 در سیلندر های 5 و 10 لیتری با فشار 70 بار و در سیلندر 50 لیتری با فشار 150 بار در سیلندر های کربن استیل موجود میباشد.

گاز متان 99.99 در سیلندر های 5 و 10 لیتری با فشار 70 بار و در سیلندر 50 لیتری با فشار 150 بار در سیلندر های کربن استیل  موجود میباشد.

گاز متان  99.995 در سیلندر های 5 و 10 لیتری با فشار 70 بار و درسیلندر 50 لیتری با فشار 150 بار در سیلندر های کربن استیل موجود میباشد.

گاز متان  99.999 در سیلندر های 5 و 10 لیتری با فشار 70 بار و در سیلندر 50 لیتری با فشار 150 بار در سیلندر های کربن استیل موجود میباشد.

مشخصات کلی گاز متان:

گاز متان  با فرمول مولکولی CH4  یک گاز گلخانه‌ای است و به عنوان سوخت بکار می‌رود. متان ساده‌ترین آلکان است که ماده اصلی گاز طبیعی است  و از تجزیه مواد گیاهی در نواحی مردابی تشکیل می‌شود. این گاز به خاطر توانایی جذب گرما به مقدار فراوان اثر گلخانه‌ای بیشتری نسبت به کربن دی‌اکسید دارد. امّا به این خاطر که مقدار آن در هواکره کمتر ازکربن دی‌اکسید است، کربن دی‌اکسید را عامل اصلی اثر گلخانه‌ای می‌دانیم. یکی از تلاش‌هایی که پیرامون کنترل گرم شدن زمین می‌شود، تلاش برای تبدیل متانحاصل از فاضلاب‌ها یا مرداب‌ها به گازکربن دی‌اکسید است. گاز متان سبب اماس و باد کردن ویا ترکیدن اجساد مرده میشود.

متان 

اسامی مترادف/فرمول شیمیایی :  گاز مرداب متیل هیدرید/CH4

مشخصات فیزیکی گاز متان :          

نقطه جوش گاز متان:   161.5- درجه سانتی گراد   

نقطه ذوب گاز متان : 182.5  درجه سانتی گراد

نقطه انجماد گاز متان :  ــــ

حلالیت در آب گاز متان: جزئی    

 وزن مخصوص گاز متان:   ــــ  

فرمول شیمیائی گاز متان :CH4/نام شیمیائی: Methane

وزن مولکولی  گاز متان:   16

چگالی بخار گاز متان:  544/0 در   C ˚ 0   

فشار بخار گاز متان:  ــــ    

میزان تبخیر   گاز متان:  ــــ

حالت فیزیکی متان:  گاز     

بو و شکل ظاهری گاز متان: بیرنگ و بی بو    

PH گاز متان :  ــــ

 اطلاعات آتش سوزی و انفجار     

  نقطه آتش گیری گاز متان :  C ˚ 136.11 -     حد پایین انفجار گاز متان : 5 درصد حجمی

  دمای خود اشتعالی گاز متان: C ˚ 537         حد بالای انفجار گاز متان:  15  درصد حجمی

 مواد خاموش کننده :  قطع جریان گاز. استفاده از اسپری آب برای خنک کردن مخازنی که در معرض آتش هستند .

 خطرات انفجار یا آتش سوزی : هرگز قبل از قطع جریان گاز مبادرت به اطفاء حریق نکنید، چرا که با تمرکز و بالا رفتن غلظت گاز احتمال انفجار و اشتعال مجدد آن وجود دارد که بمراتب خطرناکتر می باشد . بهتر است گاز خروجی از سیلندرها بسوزد .

روش ویژه اطفاء حریق : از کپسول تنفسی استفاده شود .

سایر اطلاعات : بمنظور شناسایی این ماده در مصارف عمومی، از مرکپتان با بوی تخم مرغ گندیده در گاز طبیعی استفاده می کنند .

 اطلاعات مربوط به واکنش ماده

ثبات/پلی مریزاسیون : این ماده در سیلندرهای تحت فشار دربسته و در طول انجام کارهای روزمره در دمای اتاق پایدار بوده و پلی مریزاسیون خطرناک رخ نمی دهد .

تولید مواد خطرناک در اثر تجزیه : در اثر تجزیه ناشی از اکسیداسیون حرارتی، این ماده می تواند گازهای دی اکسید کربن (CO2) و منواکسید کربن (CO) تولید کند .

اطلاعات مربوط به خطرات بهداشتی

 راههای ورود

 راه ورود از طریق استنشاق می باشد.              

اثرات حاد : چون این گاز جزء گازهای خفه کننده ساده می باشد، اثرات آن عبارتند از: تنفس سریع، کاهش هوشیاری، سرگیجه، تهوع، استفراغ، بیهوشی و نهایتاً تشنج، کما و مرگ

 روش جمع آوری ضایعات ناشی از نشتی و ریخت و پاش

نشتی : به اداره ایمنی و آتش نشانی اطلاع دهید. منابع جرقه و گرما را حذف نموده و از ابزارهای ضد جرقه استفاده کنید. از اسپری آب جهت خنثی سازی استفاده کنید. از حضور افراد غیر جلوگیری بعمل آورید .

جمع آوری ضایعات :  از قوانین محلی تبعیت کنید .

پیشگیری و حفاظت ویژه

 وسایل حفاظت فردی که در زمان تماس با گاز متان باید استفاده شودعبارتند از:

   دستــکش ، دستگاه تنفسی،  عینک ، کفش ایمنی و لباس حفاظتی         

روش انبار کردن : این ماده را در سیلندرهای تحت فشار، مخازن روی ماشین، خطوط لوله یا ظروف دیگر در جای خشک، خنک و تهویه دار و به دور از منابع جرقه، گرما و مواد اشتعال زا ذخیره و انبار کنید .

کنترل مهندسی : جهت رقیق نمودن غلظت گاز به پایین تر از 5% از تهویه ضد انفجار عمومی استفاده کنید. در صورت امکان از سیستمهای آژیر و اعلان خطر اتوماتیک جهت آگاهی کارکنان از کمبود اکسیژن و وجود مخلوط قابل انفجار استفاده کنید .

کمکهای اولیه

استنشاق : انتقال مصدوم به هوای تازه و دادن تنفس مصنوعی در صورت لزوم . تماس با چشم :در صورت تماس مایع متان  و یا بخارات سرد آن با چشم /سریعا فرد مصدوم را از منبع آلودگی دور کنید.سریعا چشم آلوده را توسط آب ولرم بشوئید به مدت 20 دقیقه.چشم را گرم نکنید.چشم را با باند استریل بپوشانید.به فرد مصدوم اجازه کشیدن سیگار و یا خوردن نوشابه های الکلی ندهید .فرد مصدوم را سریعا به مرکز امداد منتقل نمائید .تماس با پوست :در صورت تماس مایع متان  و یا بخارات سرد آن با پوستسریعا فرد مصدوم را از منبع آلودگی دور کنید.محل تماس مایع را با آب ولرم بشوئید تا آلودگی به طور کامل برطرف شود .اطلاعات پزشکی :کلیه علائم حیاطی فرد مانند ضربان قلب و فشار خون و دمای بدن مصدوم و ... را بصورت مداوم کنترل نمائید . سریعا مصدوم را به مرکز امداد و یا بیمارستان منتقل نمائید .

خاموش کردن آتش :

نحوه مناسب اطفاء حریق پودر شیمیائی مواد خشک ، دی اکسید کربن، اسپری آب می باشد.

خطر آتش گیری :حد آتش گیری متان در هوا  5-15 %VOL می باشد  . یعنی اگر میزان متان در محیط  در رنج اعلامی قرار بگیرد آتش سوزی و انفجار رخ خواهد داد.

ظروف و سیلندرهای آن در مجاورت آتش و یا حرارت به دلیل با لا رفتن فشار امکان دارد منفجر گردد.

مراقبت های شخصی در زمان کار با ماده :

حفاظت از پوست :در هنگام کار با مایع متان  از دستکش های مناسب پیش بند و چکه محافظ در برابر خیس شدن  استفاده کنید.

حفاظت از چشم :هنگام کار با مایع متان استفاده از عینک محافظ الزامی  می باشد . 

حفاظت تنفسی:در هنگام کار با گاز مورد نظر در  محیط های بسته نیاز است سیستم تهویه مناسب باشد.

عملیات امداد در هنگام پخش تصادفی  گاز در محیط کار :

حفاظت از محیط کار :ابتدا در صورت امکان شیر اصلی را ببندید، وکلیه افراد از محیط خارج گردند.

نظافت محیط آلوده  :کلیه گاز تجمع یافته در محیط نیاز است با هوای تازه جایگزین گردد.

از اسپری آب جهت کنترل بخارات این ماده استفاده کنید .

تنها افراد آموزش دیده اجازه دارند با رعایت اصول ایمنی و تجهیزات کامل  وارد محیط آلوده شوند و عملیات پاکسازی را انجام دهند .

جابجائی و انبارش :

احتیاط های جابجائی :در هنگام حمل ، درپوش روی سیلندر می بایست بصورت کامل بسته شود. جهت حمل از چرخ دستی استفاده گردد و سیلندر با زنجیر روی چرخ مهار گردد.

متان می بایست به دور از مواد اکسید کننده مانند اکسیژن ، کلرین ، و پرکسید  انبارش گردد   .

اطلاعات سم شناختی :

مسمومیت تنفسی  :متان  در صورتیکه در محیط بالاتر از حد معمول باشد به سیستم اعصاب ، دستگاه تنفسی آسیب می رساند و موجب آسیب به شش ها و ادم ریوی می گردد. .

مسمومیت پوست :این ماده از راه تماس پوستی یا استنشاق ، جذب پوستی می شود.

سایر اطلاعات :سیستم هائی که ممکن است تحت تاثیر این ماده قرار گیرند عبارتند از :دستگاه تنفسی، دستگاه قلبی عروقی، سیستم عصبی، بینائی،جنین

پایداری و واکنش پذیری :

پایداری :گاز متان در شرایط معمولی پایدار است اما در حضور مواد اکسید کننده بسیار ناپایدار است .

مواد ناسازگار :عوامل اکسید کننده قوی مانند پیروکسید ها پرکلراتها و همچنین ترکیبات هالوژنه

کاربردها  گاز متان:

یشترین مصرف متان به عنوان سوخت اتومبیل ژنراتور های برق و همچنین در صنعت و موارد آزمایشگاهی می باشد. گاز متان در مخلوط شده با آرگون، در شمارشگر گایگر و در آشکارساز در فلورسانس اشعه ایکس (XRF) به عنوان گاز اطفا کننده استفاده می شود در مخلوط با دیگر هیدروکربن ها، گاز متان به عنوان نقطه مرجع برای اندازه گیری PCI هیدروکربن و زغال سنگ استفاده می شود متان برای تولید برق بسیار مهم است و آن را به عنوان سوخت در توربین گاز و یا دیگ بخار به کار میبرند .
متان بصورت گاز طبیعی فشرده به عنوان سوخت خودرو استفاده می شود، و ادعا شده است که بیشتر از هرگازی ( سوخت های فسیلی مانند بنزین / بنزین و دیزل ) با محیط زیست سازگار تر است .

خطرهای خاص گاز متان


خطرهای خاص شامل خطر و اکنش با آب، پلي‌مريزاسیون و يا خطر مواد راديواکتيو می‌باشند.
اگر منظور، خطر استفاده از آب جهت نشاندن آتش باشد مثل خاموش کردن حريق سديم با آب، در خانه پايين يک W که خطی از مرکز آن گذشته است، درج مي‌شود و اگر جسم در شرايطي پلي‌مريزه شود، کلمه پلي‌مريزه در اين خانه درج می‌گردد.

تماس با چشم :گاز متان محرک چشم نمی باشد. اما مایع آن به دلیل سرمای زیاد ، می تواند سبب انجماد چشم گردد.

تماس با پوست :گاز متان محرک پوست نمی باشد. اما مایع آن به دلیل سرمای زیاد ، می تواند سبب انجماد پوست گردد.

بلعیدن و خوردن :خوردن این ماده متداول نمی باشد.

حریق :این گاز قابل اشتعال است. بخصوص در محیط های بسته و نتیجه انفجار علاوه بر خطرات مربوطه ایجاد گازهای سمی مانند منوکسید کربن نیز می باشد .

انفجار :قابل انفجار است .  

احتیاط های جابجائی گاز متان

شرایط انبارداری :در پوش سیلندر در هنگام انبارداری نیاز است بسته بماند.درجه حرارت محیط می بایست کمتر از 52 درجه سانتی گراد باشد. سیلندرها در محل نگهداری می بایست بصورت ایمن مهار گردند .محل نگهداری کلیه سیلندرهای تحت فشار جهت جلوگیری از پوسیدگی آلیاژ سیلندرها  می بایست خشک باشد.کلیه سیلندرهای تحت فشاردر محل نگهداری  می بایست در مقابل خطرات آسیب فیزیکی به بدنه شیر و سیلندر حفاظت گردند. سیلندرهای  نگهداری کلیه گازهای تحت فشار که از جنس فولادی بدون درز می باشند بصورت دوره ای هر سه سال یک بار مطابق استاندارد ملی ایران با شماره  6792  نیاز است مورد آزمون قرار گیرند.

نکات ایمنی گاز متان :
گاز متان بدون رنگ و به شدت آتشزا و تحت فشار می باشد.حتما از گرما و جرقه بدور باشد و سیلندر آن با احتیاط جا به جا گردد.محل نگهداری باید دارای تهویه مناسب باشد.دمای خود اشتعالی متان 539.85 درجه سانتیگراد می باشد.تجزیه گاز متان به تولید دی اکسید کربن (CO2) و منواکسید کربن (CO) می انجامد. متان  گازی پایدار می باشد.به شدت با مواد اکسید کننده ناسازگار است.تحت فشار به صورت مایع در می آید.

بر چسب ها :

شرکت سپهرگازکاویان| مصرف CH4, مصرف Methane,برگه اطلاعات ایمنی CH4, برگه اطلاعات ایمنی Methane ,اثرات متان بر گیاهان,اثرات متانMSDS ,متان در صنایع غذائیٍ,تولید متان, خطرات متان, حد سمیت Methane  , خواص سمی متان,متان چگونه گازی است,متان با خلوص آزمایشگاهی,اثرات متان بر گیاهان,اثرات متان,مخاطرات متان,متان،CH4،Methane  ,خطرات متان,کاربرد متان,برگه اطلاعات ایمنی متان,خطرات CH4,شرایط حمل ونقل متان,نگهداری متان,انبارداری متان,خطرات نشتی کلر,روش مهار آتش درمتان,تهیه متان,شارژمتان, احتیاطات حمل ونقل متان ,جابجایی متان,بسته بندی مناسب  متان,نکات ایمنی  متان,صول ایمنی متان,پیام های ایمنی متان,مسمومیت با متان,فروش متان,,گاز کالیبره ,خرید متان,گازهای خالص,گاز ترکیبی,فروش ترکیبات وارداتی , دقت مخلوط های وارداتی , خرید گازهای ترکیبی وارداتی , حجم کپسول های وارداتی , رگولاتورهای گازی, سرتیفیکیت گازهای ترکیبی , گواهینامه مخلوط گازی , واردات گازهای سوختی , واردات Fuel gases , تلورانس مخلوط های گازی , دقت گازهای وارداتی , انواع گازهای وارداتی , گازهای میکس دو جزئی , رگولاتور گاز میکس وارداتی , کپسول گازهای وارداتی , واردات گازهای هیدروکربنی , گازهای ترکیبی کالیبراسیون , گازهای خلوص بالای وارداتی , خلوص گازهای وارداتی , فروش گازهای ترکیبی وارداتی 

example-image