اطلاعات ایمنی CH4 | متاننام محصول:  متیل هیدرید | گاز مرداب | Methyl hydride |  Marsh gas

 

 نام تجاری:متان | Methane                 نام های مرتبط : متانول | LNG | گاز طبیعی                    

 

فروش گاز متان|فروش گاز طبیعی|متیل هیدرید|فروش CH4|فروش گاز Methaneگازمتان |گاز طبیعی|گازمرداب|گازCH4|Methane|گازمتان|متان خالص|متان وارداتی|CH4|natural gas |Methyl hydrid |

 

سپهرگازکاویان تولید کننده و واردکننده گازهای آزمایشگاهی و مخلوط گازی (گازهای کالیبراسیون) با کیفیت بالا وتمامی  تجهیزات وابسته به صنایع مختلف می باشد. سپهرگازکاویان در تامین گازهای خالص آزمایشگاهی و گازهای ترکیبی در حد درصد ،PPM،PPB از قبیل گاز متان فعال می باشد.

گاز متان در گریدهای 99.9 ، 99.95 ، 99.99 ، 99.995 و 99.999 موجود میباشد.

گاز متان 99.9 در سیلندر های 5 و 10 لیتری با فشار 70 بار و در سیلندر 50 لیتری با فشار 150 بار در سیلندر های کربن استیل موجود میباشد.

گاز متان  99.95 در سیلندر های 5 و 10 لیتری با فشار 70 بار و در سیلندر 50 لیتری با فشار 150 بار در سیلندر های کربن استیل موجود میباشد.

گاز متان 99.99 در سیلندر های 5 و 10 لیتری با فشار 70 بار و در سیلندر 50 لیتری با فشار 150 بار در سیلندر های کربن استیل  موجود میباشد.

گاز متان  99.995 در سیلندر های 5 و 10 لیتری با فشار 70 بار و درسیلندر 50 لیتری با فشار 150 بار در سیلندر های کربن استیل موجود میباشد.

گاز متان  99.999 در سیلندر های 5 و 10 لیتری با فشار 70 بار و در سیلندر 50 لیتری با فشار 150 بار در سیلندر های کربن استیل موجود میباشد.

تاریخچه گاز متان:

گازطبیعی دارای تاریخی چند هزار ساله‌است. تقریباً در سال ۹۴۰ قبل از میلاد، مردمان سرزمین  با استفاده از نی‌های تو خالی گاز طبیعی را از محل آن در خشکی به ساحل رسانده و از آن برای جوشاندن آب دریا و استحصال  استفاده می‌کردند. برخی از صاحب‌ نظران اعتقاد دارند که چینی‌ها چاه‌های گاز را حتی تا عمق ۶۰۰  نیز حفر می‌کردند. همچنین حفر چاه‌های گاز در در حدود سال ۶۰۰ قبل از میلاد گزارش شده‌است. سایر تمدن‌های باستانی نیز خروج گاز از زمین را متوجه شده و دریافته بودند که قابل اشتعال است و می‌سوزد. لذا معابدی برای محصور نگه داشتن این «شعله‌های جاودان» پر رمز و راز که بازدیدکنندگان به دیده احترام به آنها می‌نگریستند بنا شد. گزارش‌های مختلفی از ستون‌های آتش و آبی جوشان و سحرآمیز که مانند روغن شعله‌ور می‌شد به ثبت رسیده‌است. اما اهمیت گاز طبیعی به عنوان سوخت مورد استفاده در زندگی بشر از اوایل دهه  آغاز شد. در اواخر قرن بیستم مشخص شد که گاز طبیعی در بخش اعظم جهان صنعتی به یک منبع انرژی بسیار ضروری و حیاتی مبدل شده‌است.  در قرن نوزدهم  را سبب شد و  که سوخت قرن بیستم بود باعث توسعه اقتصادی در جهان شد.

خواص فیزیکی و شیمیایی گاز متان:

گاز متان  با فرمول مولکولی CH4  یک گاز گلخانه‌ای است و به عنوان سوخت بکار می‌رود. متان ساده‌ترین آلکان است که ماده اصلی گاز طبیعی است  و از تجزیه مواد گیاهی در نواحی مردابی تشکیل می‌شود. این گاز به خاطر توانایی جذب گرما به مقدار فراوان اثر گلخانه‌ای بیشتری نسبت به کربن دی‌اکسید دارد. امّا به این خاطر که مقدار آن در هواکره کمتر ازکربن دی‌اکسید است، کربن دی‌اکسید را عامل اصلی اثر گلخانه‌ای می‌دانیم. یکی از تلاش‌هایی که پیرامون کنترل گرم شدن زمین می‌شود، تلاش برای تبدیل متانحاصل از فاضلاب‌ها یا مرداب‌ها به گازکربن دی‌اکسید است. گاز متان سبب اماس و باد کردن ویا ترکیدن اجساد مرده میشود.          

نقطه جوش گاز متان:   161.5- درجه سانتی گراد   

نقطه ذوب گاز متان : 182.5  درجه سانتی گراد

نقطه انجماد گاز متان :  ــــ

حلالیت در آب گاز متان: جزئی    

 وزن مخصوص گاز متان:   ــــ  

فرمول شیمیائی گاز متان :CH4/نام شیمیائی: Methane

وزن مولکولی  گاز متان:   16

چگالی بخار گاز متان:  544/0 در   C ˚ 0   

فشار بخار گاز متان:  ــــ    

میزان تبخیر   گاز متان:  ــــ

حالت فیزیکی متان:  گاز     

بو و شکل ظاهری گاز متان: بیرنگ و بی بو    

PH گاز متان :  ــــ

کاربرد کلی گاز متان:

1- گاز متان ماده بنیادی در صنایع پتروشیمی است و همراه با گاز پروپان تحت عنوان( L.P.G - گاز مایع ) جهت مصارف سوخت و تولید انرژی بکار می رود.
2- استفاد از گاز متان در سنتز بعضی از مواد شیمیائی مثل استیلن و اسید استیک و حشره کش ها و ...
3- استفاده از گاز متان با خلوص بالا و یا مخلوط با گاز آرگون  بعنوان یک گاز مهم در دستگاه های شناسائی و آنالیز مواد  مثل فلورسانس اشعه ایکس (XRF)کاربرد دارد.
4- استفاده از گاز متان بعنوان نقطه مرجع برای اندازه گیری PCI هیدروکربن ها و زغال سنگ
5- استفاده از گاز متان برای تولید برق و همچنین بعنوان سوخت در توربین گاز و یا دیگ بخار
6- بدلیل بیشترین سازگاری با محیط زیست نسبت به سایر سوخت ها از گاز متان بصورت گاز طبیعی فشرده بعنوان سوخت خودرو استفاده می شود.

نکات ایمنی گاز متان:

 

اطلاعات آتش سوزی و انفجار :    

  نقطه آتش گیری گاز متان :  C ˚ 136.11 -     حد پایین انفجار گاز متان : 5 درصد حجمی

  دمای خود اشتعالی گاز متان: C ˚ 537         حد بالای انفجار گاز متان:  15  درصد حجمی

 مواد خاموش کننده :  قطع جریان گاز. استفاده از اسپری آب برای خنک کردن مخازنی که در معرض آتش هستند .

 خطرات انفجار یا آتش سوزی : هرگز قبل از قطع جریان گاز مبادرت به اطفاء حریق نکنید، چرا که با تمرکز و بالا رفتن غلظت گاز احتمال انفجار و اشتعال مجدد آن وجود دارد که بمراتب خطرناکتر می باشد . بهتر است گاز خروجی از سیلندرها بسوزد .

روش ویژه اطفاء حریق : از کپسول تنفسی استفاده شود .

سایر اطلاعات : بمنظور شناسایی این ماده در مصارف عمومی، از مرکاپتان با بوی تخم مرغ گندیده در گاز طبیعی استفاده می کنند .

 اطلاعات مربوط به واکنش ماده:

ثبات/پلی مریزاسیون : این ماده در سیلندرهای تحت فشار دربسته و در طول انجام کارهای روزمره در دمای اتاق پایدار بوده و پلی مریزاسیون خطرناک رخ نمی دهد .

تولید مواد خطرناک در اثر تجزیه : در اثر تجزیه ناشی از اکسیداسیون حرارتی، این ماده می تواند گازهای دی اکسید کربن (CO2) و منواکسید کربن (CO) تولید کند .

اطلاعات مربوط به خطرات بهداشتی

 راههای ورود

 راه ورود از طریق استنشاق می باشد.  

اثرات حاد : چون این گاز جزء گازهای خفه کننده ساده می باشد، اثرات آن عبارتند از: تنفس سریع، کاهش هوشیاری، سرگیجه، تهوع، استفراغ، بیهوشی و نهایتاً تشنج، کما و مرگ

 روش جمع آوری ضایعات ناشی از نشتی و ریخت و پاش

نشتی : به اداره ایمنی و آتش نشانی اطلاع دهید. منابع جرقه و گرما را حذف نموده و از ابزارهای ضد جرقه استفاده کنید. از اسپری آب جهت خنثی سازی استفاده کنید. از حضور افراد غیر جلوگیری بعمل آورید .

جمع آوری ضایعات :  از قوانین محلی تبعیت کنید .

پیشگیری و حفاظت ویژه

 وسایل حفاظت فردی که در زمان تماس با گاز متان باید استفاده شودعبارتند از:

   دستــکش ، دستگاه تنفسی،  عینک ، کفش ایمنی و لباس حفاظتی         

روش انبار کردن : این ماده را در سیلندرهای تحت فشار، مخازن روی ماشین، خطوط لوله یا ظروف دیگر در جای خشک، خنک و تهویه دار و به دور از منابع جرقه، گرما و مواد اشتعال زا ذخیره و انبار کنید .

کنترل مهندسی : جهت رقیق نمودن غلظت گاز به پایین تر از 5% از تهویه ضد انفجار عمومی استفاده کنید. در صورت امکان از سیستمهای آژیر و اعلان خطر اتوماتیک جهت آگاهی کارکنان از کمبود اکسیژن و وجود مخلوط قابل انفجار استفاده کنید .

کمکهای اولیه

استنشاق : انتقال مصدوم به هوای تازه و دادن تنفس مصنوعی در صورت لزوم . تماس با چشم :در صورت تماس مایع متان  و یا بخارات سرد آن با چشم /سریعا فرد مصدوم را از منبع آلودگی دور کنید.سریعا چشم آلوده را توسط آب ولرم بشوئید به مدت 20 دقیقه.چشم را گرم نکنید.چشم را با باند استریل بپوشانید.به فرد مصدوم اجازه کشیدن سیگار و یا خوردن نوشابه های الکلی ندهید .فرد مصدوم را سریعا به مرکز امداد منتقل نمائید .تماس با پوست :در صورت تماس مایع متان  و یا بخارات سرد آن با پوستسریعا فرد مصدوم را از منبع آلودگی دور کنید.محل تماس مایع را با آب ولرم بشوئید تا آلودگی به طور کامل برطرف شود .اطلاعات پزشکی :کلیه علائم حیاطی فرد مانند ضربان قلب و فشار خون و دمای بدن مصدوم و ... را بصورت مداوم کنترل نمائید . سریعا مصدوم را به مرکز امداد و یا بیمارستان منتقل نمائید .

خاموش کردن آتش :

نحوه مناسب اطفاء حریق پودر شیمیائی مواد خشک ، دی اکسید کربن، اسپری آب می باشد.

خطر آتش گیری :حد آتش گیری متان در هوا  5-15 %VOL می باشد  . یعنی اگر میزان متان در محیط  در رنج اعلامی قرار بگیرد آتش سوزی و انفجار رخ خواهد داد.

ظروف و سیلندرهای آن در مجاورت آتش و یا حرارت به دلیل با لا رفتن فشار امکان دارد منفجر گردد.

مراقبت های شخصی در زمان کار با ماده :

حفاظت از پوست :در هنگام کار با مایع متان  از دستکش های مناسب پیش بند و چکه محافظ در برابر خیس شدن  استفاده کنید.

حفاظت از چشم :هنگام کار با مایع متان استفاده از عینک محافظ الزامی  می باشد . 

حفاظت تنفسی:در هنگام کار با گاز مورد نظر در  محیط های بسته نیاز است سیستم تهویه مناسب باشد.

عملیات امداد در هنگام پخش تصادفی  گاز در محیط کار :

حفاظت از محیط کار :ابتدا در صورت امکان شیر اصلی را ببندید، وکلیه افراد از محیط خارج گردند.

نظافت محیط آلوده  :کلیه گاز تجمع یافته در محیط نیاز است با هوای تازه جایگزین گردد.

از اسپری آب جهت کنترل بخارات این ماده استفاده کنید .

تنها افراد آموزش دیده اجازه دارند با رعایت اصول ایمنی و تجهیزات کامل  وارد محیط آلوده شوند و عملیات پاکسازی را انجام دهند .

الزامات حمل وانبارش گاز متان:

جابجائی و انبارش :

احتیاط های جابجائی :در هنگام حمل ، درپوش روی سیلندر می بایست بصورت کامل بسته شود. جهت حمل از چرخ دستی استفاده گردد و سیلندر با زنجیر روی چرخ مهار گردد.

متان می بایست به دور از مواد اکسید کننده مانند اکسیژن ، کلرین ، و پرکسید  انبارش گردد   .

اطلاعات سم شناختی :

مسمومیت تنفسی  :متان  در صورتیکه در محیط بالاتر از حد معمول باشد به سیستم اعصاب ، دستگاه تنفسی آسیب می رساند و موجب آسیب به شش ها و ادم ریوی می گردد. .

مسمومیت پوست :این ماده از راه تماس پوستی یا استنشاق ، جذب پوستی می شود.

سایر اطلاعات :سیستم هائی که ممکن است تحت تاثیر این ماده قرار گیرند عبارتند از :دستگاه تنفسی، دستگاه قلبی عروقی، سیستم عصبی، بینائی،جنین

 

 

example-image